Ada Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Ada çayının aslında 90 farklı türü vardır ancak bunların hepsi bitkisel tıp alanında kullanılmaz. Latince adı ‘salvia officinalis’ olan adaçayı türü, en faydalı olanlardan biridir. Güney Avrupa ve Akdeniz kökenli bir bitki olan ada çayı ülkemizde de yetişir. Yüzyıllardır geleneksel tıpta kullanılan bitkinin faydalarından günümüzde sıkça söz edildiğine şahit olmaktayız.

Pek çok ev ve iş yerinde artık siyah çay ya da kahve yerine, ada çayını tercih edenlerin çoğaldığını söylemek herhalde yanlış olmaz. Gerçekten de sağlık üzerinde ada çayının pek çok olumlu etkisi vardır. İdrar söktürücü olan, hafızayı güçlendiren ve sindirim sistemini düzenleyen ada çayı, antioksidan etkisiyle de öne çıkar.

Ada çayını hangi şikayetler için tüketebiliriz, bitki hangi hastalıklara iyi gelir, bir göz atalım:

 • Ada çayı soğuk algınlığına iyi gelir. Öksürüğü azaltır, boğazı ve solunum yollarını rahatlatır. Balgam söktürücü özelliği vardır.
 • Ada çayının içinde sineol adı verilen uçucu bir yağ bulunur. Bu maddenin öksürüğe iyi geldiği belirlenmiştir.
 • Soğuk algınlığı belirtileri arasında da yer alan boğaz ağrısını dindirmek için ada çayı birebirdir. Bunun dışında farenjit ya da larenjit gibi boğaz / gırtlak bölgesindeki iltihaplanmaları kapsayan hastalıklarda ada çayı belirtileri dindirmeye destek olacak bitkilerden biridir.
 • Mide ve sindirim şikayetlerini azaltır. İshal, gaz, bozuk mide ve hazımsızlık için önerilir. Sindirimi düzenler. İshal sırasında soğuk ada çayı içilmesi önerilir.
 • Ada çayının beyin fonksiyonlarını geliştirdiği düşünülür ve unutkanlığa karşı tavsiye edilir. Hatta hafif ve orta derecedeki Alzheimer hastaları ile yapılan bir araştırmada, ada çayının da yer aldığı bir tedavi sürecinden olumlu sonuçlar doğduğu gözlemlenmiştir. Bitkinin bu hastalar üzerindeki etkisinin kesin olarak kanıtlanması için çalışmalar sürmektedir.

 • Uykusuzluğa karşı sakinleştirici etkisi ile ada çayı, bu dertten muzdarip olanlara iyi gelebilir. Ancak aşırıya kaçmamak önemlidir. Tavsiye edilen dozlar aşıldığında ada çayı takviyelerinin halüsinasyon, sersemlik, baş dönmesi benzeri yan etkileri olabilir.
 • Baş ağrısı ya da migren şikayeti olanlar eğer alın bölgesine kompres yapacaklarsa, kompresi sıcak ada çayı ile uygulayarak kompresin daha etkili olmasını sağlayabilirler. Bunun için temiz bir havlu ya da bezi, cildi yakmayacak sıcaklıktaki ada çayına batırıp alın bölgesine koymanız yeterlidir.
 • Strese karşı bitkisel çözüm arıyorsanız, listenize ada çayını ekleyebilirsiniz. Bitkinin uykusuzluk için tavsiye edilmesini sağlayan sakinleştirici etkisi stres ve kaygı sorunları için de yararlı olacaktır.
 • Menopoz belirtilerini azaltmada ada çayı yardımcı olabilir. Sıcak basması ve gece terlemelerine karşı bitkinin etkili olduğu bilinmektedir.
 • Antioksidan etkisiyle bitki, yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
 • Ada çayı sadece hastalıklara iyi gelmekle kalmaz. Hastalıklardan dolayı yorgun düşen vücudun yeniden direncini kazanmasını sağlar.  Hastanın gücünü toplamasına yardımcı olur.
 • Ciltteki ufak çaplı kesik ya da yaralanmalar için soğuk ada çayı ile kompres yapmak cildin iyileşme sürecini hızlandırabilir.
Önlemler ve Uyarılar: Çay olarak düzenli olarak ada çayı içecekseniz ya da ada çayını diğer biçimlerde bitkisel takviye olarak almayı düşünüyorsanız, ilk olarak doktorunuza danışınız. Yaş, kilo ve sağlık geçmişinize bağlı olarak günlük ada çayı tüketim miktarınız değişebilir. Çay olarak tüketiliyorsa, yetişkinler için günde en fazla 3 bardak (3 – 9 gram) ada çayı önerilmektedir.

Ada çayının yan etkileri arasında bulantı, sersemlik, karın ağrısı sayılır. Bazı kişilerde tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Aşırıya kaçıldığında karaciğere dokunabileceği ve nöbetlere neden olabileceği belirtilmiştir. Düzenli ilaç kullananlar ile diyabet, karaciğer ve böbrek hastaları gibi belli bir sağlık sorunu olanlar, ada çayını doktora sormadan tüketmemelidir.

Küçük çocuklara, hamile kadınlara ve sütü kesebileceğinden, emziren annelere de tavsiye edilmez.

Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , , ,

Ada Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? İçin 1 Yorum Yapılmış

 1. erol göçmen 14/07/2015 #

  Çok yararlandım. Faydasını görüyorum. Teşekkürler!!!

Bir Cevap Yazın